Jaki procesor do komputerów gamingowych? – Praktyczne porady

0
43
5/5 - (1 vote)

Mówi się, że procesor jest najważniejszym podzespołem komputera. Trudno się z tym nie zgodzić – to prawdziwy mózg, odpowiedzialny za wydajność i płynność działania urządzenia. Naturalnie więc pojawiają się pytania, jaki procesor wybrać w obecnych czasach, aby móc bez najmniejszych problemów uruchamiać najnowsze gry. Otóż należy pamiętać o kilku istotnych wytycznych…

  1. Jaki procesor wybrać? – Dostępne modele.
  2. Procesory AMD Ryzen czy Intel Core?
  3. Nie tylko procesor – o czym jeszcze należy pamiętać?

Samodzielne składanie komputera gamingowego (lub późniejsza wymiana podzespołów na nowsze) od lat jest najlepszym rozwiązaniem dla graczy. Daje to pewność uzyskania najlepszych osiągów – kluczowych zwłaszcza dla rozgrywek online – oraz cieszenia oczu pięknymi detalami graficznymi. Jednocześnie kupno pojedynczych podzespołów jest zadaniem trudnym. Należy zwrócić uwagę na szereg wytycznych, w tym kompatybilność poszczególnych elementów. Jak to wygląda w przypadku procesorów?

Jaki procesor wybrać? – Dostępne modele

Osobom dopiero zagłębiającym się w świat komputerów szybko rzuci się w oczy fakt, że na obecnym rynku znajduje się wyłącznie dwóch producentów procesorów. Może się więc wydawać, że do wyboru otrzymujemy przez to stosunkowo małą liczbę urządzeń – jest to jednak błędne rozumowanie. Zarówno procesory Intel, jak i AMD oferują swoim klientom odmienne modele różnej generacji. Dzięki temu bez przeszkód znajdziemy sprzęt odpowiadający naszym wymaganiom i możliwościom finansowym.

W pierwszej kolejności warto dokładnie określić, jakiego procesora szukamy. Ma to bezpośredni wpływ na osiągi, ale też cenę. Kluczowymi informacjami są: liczba posiadanych rdzeni i wątków oraz częstotliwość taktowania. Dla przykładu: w procesorach Intel Core i5 (w serii 14600K) znajduje się 14 rdzeni i 20 wątków z bazową częstotliwością taktowania 3,5 GHz i 5,3 GHz w trybie Turbo.

Procesory AMD Ryzen czy Intel Core?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który producent procesorów będzie dla nas najlepszą opcją. I tym razem wiele zależy od indywidualnych oczekiwań względem urządzenia. Pomocą wykaże się renomowany ranking procesorów 2024, w którym specjaliści szczegółowo opisują sprzęty z różnej półki cenowej, wskazując te najbardziej atrakcyjne.

Pamiętajmy, że dwa procesory (Intela i AMD) o zbliżonej kwocie nigdy nie będą identyczne. Charakteryzują się odmiennymi parametrami i funkcjami. Np. niektóre modele posiadają zintegrowany układ graficzny, z kolei inne wymagają kupna oddzielnego podzespołu (dzieje się tak zarówno w przypadku procesorów Intela, jak i AMD). Profesjonalny ranking procesorów zawiera wszystkie te informacje.

Nie tylko procesor – o czym jeszcze należy pamiętać?

Nawet najwydajniejszy procesor nie na wiele się zda, jeśli nie będzie perfekcyjnie współgrał z pozostałymi podzespołami. Jego wydajność i sprawność zostaną przytłumione, jeśli korzystamy np. ze starszego typu karty graficznej czy niewystarczającej pamięci RAM. Dlatego też składanie komputera lub jego rozbudowa powinny przebiegać w sposób zrównoważony.

Zastanawiając się, jaki procesor wybrać, nie zapominajmy, aby był on kompatybilny z posiadaną płytą główną. Np. najnowszej generacji Intel Core i9-14900KF wymaga płyt opartych na chipsetach tejże marki z serii 700 lub 600.

Nowoczesny procesor AMD i Intel to wysoce wydajne i sprawne podzespoły. Podchodząc do ich kupna, należy się odpowiednio do tego przygotować – porównać między sobą konkretne modele oraz sprawdzić, czy są kompatybilne z pozostałymi elementami składającymi się na nasz komputer. To jedyna pewna droga do zadowolenia.