KategorieNarzędziaSystemy operacyjneWeb Developer

Jak dodać MySQL oraz Apache jako serwis w systemie Windows ?

Instalując czy to serwer Apache czy też serwer bazodanowy MySQL w systemie Windows chcemy, aby oprogramowanie to było uruchamiane wraz ze startem systemu. Najprostszym rozwiązaniem jest dodanie skrótów do autostartu co powinno nam zagwarantować, że dane programy zostaną uruchomione po starcie systemu. Jednak nie jest to rozwiązanie idealne i obarczone pewnym ryzykiem, zobaczmy jak można zrobić to lepiej.

XAMPP czyli łatwa instalacja MySQL oraz Apache jako serwis

Najprostszym rozwiązaniem jest instalacja pakietu, który zawiera już wszystkie elementy potrzebne do uruchomienia serwera typu WAMP (Windows, Apache, MySQL, PHP) np. xampp. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że praktycznie nie wymaga konfiguracji i dodatkowo posiada panel do zarządzania zainstalowanymi składnikami.

Panel XAMPP

Jak widać panel jest dość prosty i pozwala na włączanie / wyłączanie poszczególnych serwerów, a co ważniejsze ich instalację jako serwisy poprzez kliknięcie przy danym serwerze przycisku znajdującym się po lewej stronie. Należy przy tym pamiętać, że przed instalacją serwera jako serwis musimy wyłączyć dany serwer.

Tak zainstalowane usługi są widoczne na liście usług systemowych i możemy nimi także zarządzać z tego miejsca, jednak korzystanie z panelu oferowanego przez xampp-a na dłuższą metę jest wygodniejsze. Mamy bowiem dostęp nie tylko do serwerów ale także do ich logów, konfiguracji, konsoli oraz paru innych przydatnych narzędzi. Nie będę ich tutaj omawiał, gdyż nie to jest celem tego wpisu 😉

Instalacja MySQL oraz Apache jako serwis z poziomu konsoli

Wiemy już że instalując xampp-a mamy panel, który za nas instaluje serwery jako serwisy w systemie, a co gdy takiego pakietu nie chcemy instalować ? W takim przypadku konsola naszym przyjacielem 😉 Nie martwcie się trzeba wpisać w nią dwa polecenia, które są banalne i każdy sobie z tą operacją poradzi.

Zaczynamy od uruchomienia konsoli w systemie Windows, robimy to klikając Start -> Uruchom

Wpisujemy CMD zostanie w ten sposób uruchomiony interpreter poleceń dzięki któremu będziemy instalować serwisy w systemie.

Instalacja Apache

Mając uruchomiony terminal (tak będę nazywał windows-owy interpreter poleceń) przechodzimy do instalacji serwisów. Musimy znać położenie Apache w systemie, jako że nie będę specjalnie instalował Apache na komputerze, aby mieć tylko inną ścieżkę do aplikacji to wykorzystam Apache dostarczoną z xampp-em i moja ścieżka to C:\xampp\apache\bin\httpd.exe.

C:\xampp\apache\bin\httpd.exe -k install

Po uruchomieniu polecenia powinniście otrzymać informację o powodzeniu instalacji Apache jako serwis.

 

Instalacja MySQL

Identycznie jak w przypadku Apache sprawdzamy ścieżkę do serwera, u mnie jest to C:\xampp\mysql\bin\mysqld.exe

"C:\xampp\mysql\bin\mysqld.exe" --install

Po wykonaniu polecenia powinniście otrzymać informację o powodzeniu instalacji MySQL czy też MariaDB jako serwisu systemowego.

 

Po wykonaniu instalacji uruchamiamy usługi i na tym koniec naszej pracy 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *