KategorieSystemy operacyjne

[Windows] Jak poprawić zmienione klawisze „z” i „y” ?

Co jakiś czas spotykam się z sytuacją, gdy ktoś dzwoni i pyta co się mogło stać bo gdy naciska klawisz „z” pojawia się litera „y”. Zauważyłem że najczęściej zdarza się to przy używaniu Word-a oraz Outlook-a, ale jest to związane z dużymi ilościami tekstu wprowadzanymi przez te osoby. Sam problem jest banalny i sprowadza się do przypadkowego wciśnięcia określonej kombinacji klawiszy.

Problem można rozwiązać na dwa sposoby:

Sposób 1 – Skrót klawiszy

Nacisnąć jednocześnie „lewy shift” + „lewy Crtl” lub „lewy alt” + „lewy shift” i wszystko powinno wrócić do normy. Oczywiście kombinacja może być inna, wszystko zależy jaka została zdefiniowana w systemie, dlatego jeśli wskazane kombinacje nie pomogły to zapraszam do sposobu drugiego.

Sposób 2 – Rozwiązanie systemowe

Innym rozwiązaniem jest dotarcie do ustawień w systemie, które odpowiadają za zmianę układu klawiatury oraz przypisany do tego skrót klawiszowy.

Przechodzimy do „Panel Sterowania” (Control Panel)

Panel Sterowania (Control Panel)

Następnie „Opcje regionalne i Językowe” (Regional and Language Options)

Opcje regionalne i Językowe (Regional and Language Options)

Przechodzimy do zakładki „Języki” (Languages), a następnie klikamy „Szczegóły” (Details)

Języki (Languages)

W wyświetlonym oknie zmieniamy układ klawiatury na właściwy dla nas, robimy to z poziomu listy rozwijanej. Następnie klikamy „Ustawienia klawiszy”.

Ustawienia klawiszy

W wyświetlonym oknie klikamy „Zmień sekwencję klawiszy” (Change Key Sequence).

Zmień sekwencję klawiszy (Change Key Sequence)

Ostatni krok, odznaczamy ptaszki „Przełącz języki” (Switch input languages) oraz „Przełącz układy klawiatury” (Switch keyboard layouts).

Przełącz języki (Switch input languages)

Zatwierdzamy teraz wszystkie okna klikając „OK” i powinniśmy mieć ustawiony odpowiedni układ klawiatury oraz wyłączone „przełączanie” klawiatury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.