Rodzaje obrabiarek CNC

0
62
5/5 - (1 vote)

Obrabiarka numeryczna CNC to bardzo szerokie określenie – zawierają się tu frezarki CNC, tokarki CNC, wytaczarki CNC, obrabiarki elektroerozyjne (wgłębne i drutowe), plotery, lasery i właściwie wszystkie maszyny posiadające sterowanie numeryczne, realizujące ruchy narzędzia względem przedmiotu obrabianego. Największe i najbardziej popularne jednak grupy, to frezarki CNC i tokarki CNC i to różnicom między nimi poświęcony będzie dzisiejszy artykuł.

Frezarki numeryczne

Frezarki CNC to najłatwiejsza w zrozumieniu obrabiarka numeryczna CNC – narzędziem jest w tym wypadku frez, który obraca się, a 3 osie w układzie kartezjańskim pozwalają mu na przemieszczanie się w przestrzeni celem usunięcia materiału z przedmiotu obrabianego tak, aby nadać mu żądane cechy, kształt czy właściwości. Najbardziej popularna obrabiarka numeryczna CNC tego typu, to zdecydowanie amerykański Haas VF2, który dzięki świetnemu stosunkowi cena/jakość podbił również rynek polski. Frezarki CNC nie kończą się jednak na układzie 3 osiowym – dokładając odpowiedni element nazywany czwartą osią (lub często podzielnicą), możemy obracać również przedmiot obrabiany, dzięki czemu możliwe jest wykonanie cech na większej ilości ścian, a łącząc 2 takie stoły (lub decydując się na obrabiarkę pięcioosiową „z natury”), uzyskujemy dodatkowe możliwości. Taka obrabiarka numeryczna CNC teoretycznie jest w stanie obrobić dowolną cechę, z dowolnej strony, na dowolnym przedmiocie obrabianym.

Tokarki numeryczne

Drugi popularny typ to tokarki CNC – taka obrabiarka numeryczna CNC w założeniu służy do obróbki elementów okrągłych (o przekroju obrotowym), bo elementem mocowanym we wrzecionie (więc kręcącym się w trakcie obróbki) jest właśnie przedmiot obrabiany, do którego dosuwane są osiami: średnicową i wzdłużną, narzędzia takie jak noże tokarskie, wiertła czy gwintowniki. Od lat, jednak, zauważa się silny rozwój, dzięki czemu tokarki CNC nabierają cech wcześniej zarezerwowanych dla frezarki CNC. Taka obrabiarka numeryczna CNC zwykle nazywana jest tokarką „z napędzanymi narzędziami”, które to podobnie jak we frezarce, pozwalają na wykonywanie cech nieobrotowych na przedmiotach obrabianych.

Niezależnie od wybranego typu obrabiarki istotne jest to, aby posiadała ona wygodne sterowanie pozwalające operatorowi i programiście w łatwy sposób obrobić wymagane cechy na przedmiotach obrabianych. Dużą zaletą też jest zgodność oprogramowania między różnymi obrabiarkami – najwygodniej, kiedy frezaki CNC i tokarki CNC używają tego samego panelu i programu. Tak jest m.in. u wspomnianego wcześniej producenta: firmy Haas. Producent ten, sam tworzy oprogramowanie i panele, z którego korzystają wszystkie tokarki CNC, frezarki CNC, podajniki prętów, stoły obrotowe, systemy paletyzacji i inne peryferia, dzięki czemu operator, który zna jedną z tych maszyn, w praktyce zna obsługę wszystkich.

Obrabiarki firmy Haas są też bardzo popularne na rynku wtórnym – dzięki temu można zastanowić się nad zakupem „z drugiej ręki”, zmniejszając dosyć wysoki próg wejścia w zakup obrabiarek sterowanym numerycznie. Taka obrabiarka numeryczna CNC może być kupiona np. na prężnie rozwijającym się portalu Obrabiarka.pl, służącym do zakupu i sprzedaży obrabiarek, narzędzi oraz części eksploatacyjnych związanych z obróbką CNC.