Ochrona danych firmowych to jeden z najważniejszych aspektów, o które musi zadbać każda osoba prowadząca działalność gospodarczą. W dobie postępującej cyfryzacji większość poufnych informacji przechowywana jest w sieci informatycznej, co niestety wiąże się z dużym ryzykiem ich wykradzenia przez hakerów. Uzyskanie do nich dostępu przez nieupoważnione osoby może rodzić bardzo poważne konsekwencje dla całego przedsiębiorstwa i skutkować utratą dobrej reputacji, wyciekiem danych osobowych klientów i dużymi stratami finansowymi. Właśnie dlatego tak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie zasobów IT. Podpowiadamy, jakie działania warto podjąć, by skutecznie chronić swoją firmę przed cyberatakami.
Podstawowe zasady zwiększające bezpieczeństwo danych firmy
Jednym z podstawowych kroków, które należy podjąć w celu zabezpieczenia danych, jest wdrożenie polityk i procedur bezpieczeństwa w firmie. Określenie jasnych wytycznych dotyczących przetwarzania, udostępniania, przechowywania informacji oraz postępowania w razie wystąpienia cyberataków to klucz do zwiększenia bezpieczeństwa. Ich opracowanie powinno iść również w parze z przeszkoleniem pracowników z zakresu potencjalnych zagrożeń cybernetycznych, ich konsekwencji i procedur reagowania na nie. Pamiętaj również o regularnym tworzeniu kopii zapasowych danych, stosowaniu bezpiecznych haseł, wdrożeniu dwuetapowego logowania oraz inwestycji w sprawdzone oprogramowanie, antywirusowe programy i firewalla.
Audyty i testy bezpieczeństwa
Poszczególne działania przyczyniają się do zwiększenia bezpieczeństwa danych, ale w szczególnych sytuacjach mogą okazać się niewystarczające. Wykrycie luk w zabezpieczeniach, umożliwiają regularnie przeprowadzane audyty i testy bezpieczeństwa (https://www.sprinttech.pl/). Pozwalają nie tylko na odkrycie słabości w systemach bezpieczeństwa, ale także na odnalezienie potencjalnych zagrożeń i ocenienie ich skali. Dodatkowo firma realizująca audyt i pentesty po dokładnej analizie danych sporządza obszerny raport, w którym zawarte są propozycje naprawy konkretnych luk.
Stałe monitorowanie ruchu w sieci i reakcja na zagrożenia, czyli usługa SOC
W ochronie danych firmowych kluczową rolę odgrywa monitorowanie systemów bezpieczeństwa oraz szybka reakcja w razie wystąpienia cyberataku. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na usługi SOC (https://www.sprinttech.pl/soc/). Na Security Operation Center składa się zespół specjalistów, którzy stale czuwają nad bezpieczeństwem zasobów IT, analizują zdarzenia oraz aktywnie wykrywają zagrożenia. W przypadku wystąpienia incydentu niezwłocznie podejmują odpowiednie działania, skutecznie uniemożliwiając hakerom uzyskanie dostępu do wrażliwych danych. Dzięki temu przedsiębiorstwo może szybko wznowić normalne działanie systemów i zminimalizować negatywne skutki ataku. Kompleksowe usługi SOC, z możliwością rozszerzenia ich o zarządzanie podatnościami i okresowe testy penetracyjne oferuje firma SprintTech!