KategorieExcel

[Excel] Jak stworzyć listę rozwijaną w Excelu ?

Rozwijane listy są dobrym rozwiązaniem, aby eliminować błędy oraz ułatwić wprowadzanie danych użytkownikom. Excel posiada wbudowany mechanizm do ich tworzenia co postaram się przybliżyć w tym wpisie.

excel_lista_rozwijana_1

Stworzenie takiej listy jest bardzo proste sprowadza się do kilku kroków:

Krok 1

Przygotowujemy listę elementów do wyboru np. lista pracowników

excel_lista_rozwijana_8

Krok 2

Następnie przechodzimy do komórki w której ma pojawić się lista do wyboru i wybieramy ze wstążki lub menu Data -> Validation Data

excel_lista_rozwijana_2

Krok 3

Z otwartego okna wybieramy typ walidacji “List”

excel_lista_rozwijana_3

Krok 4

Teraz należy określić zakres komórek w którym znajduje się lista do prezentacji użytkownikowi. Kolejność elementów na liście będzie taka sama jak kolejność elementów zaznaczonych.

excel_lista_rozwijana_4

excel_lista_rozwijana_5

Właściwie w ten prosty sposób otrzymaliśmy listę rozwijaną, jednak ten sposób ma ograniczenie. Nie można wybrać zakresu z innego arkusza, aby obejść ten problem konieczne jest zdefiniowanie nazwy dla zakresu. Robimy to w następujący sposób:

Zaznaczamy zakres dla którego chcemy zdefiniować nazwę, a następnie w górnym lewym rogu gdzie widać zdefiniowany zakres wprowadzamy nazwę jak widać na poniższym obrazku.

excel_lista_rozwijana_6

Gdy mamy zdefiniowany nazwę dla zakresu możemy się do niej odwołać w kroku czwartym dzięki czemu obeszliśmy ograniczenie o którym wspominałem wcześniej.

excel_lista_rozwijana_7

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *