KategorieSystemy operacyjne

[Raspberry Pi] Jak logować operacje przy starcie systemu ?

Podczas startu systemu są uruchamiane wszystkie istotne usługi potrzebne do jego prawidłowego działania. W związku z czym czasem przydaje się wiedza co podczas startu systemu się dzieje. Logów na ten temat powinniśmy szukać w lokalizacji /var/log, gdzie powinien znajdować się plik boot.log.

Instalacja dodatkowej aplikacji

Jeśli w lokalizacji /var/log nie znajdziemy pliku z logami to możemy pokusić się o zainstalowanie odpowiedniej aplikacji, która będzie logowała wszystkie operacje do pliku. Taką włąśnie aplikacją jestbootlogd, a instalujemy ją poniższym poleceniem:

sudo apt-get install bootlogd

Po instalacji powinniśmy zobaczyć logi w lokalizacji /var/log/boot.

Wstrzymanie logowania operacji

W przypadku gdybym chcieli wyłączyć logowanie to należy przejść do pliku konfiguracji /etc/default/bootlogd i tam odnaleźć wpis:

# Run bootlogd at startup ?
BOOTLOGD_ENABLE=Yes

zmieniamy go na:

# Run bootlogd at startup ?
BOOTLOGD_ENABLE=No

Zmiana ścieżki logowania

W przypadku, gdybym chcieli zmienić lokalizację logów możemy to zrobić edytując plik /etc/init.d/bootlogd. Odnajdujemy wpis BOOTLOGD_OPTS który zmieniamy na np.:

BOOTLOGD_OPTS="-r -c -l /var/log/boot.log"

Ten wpis ustawia zapis logów to pliku /var/log/boot.log

Alternatywne rozwiązanie

Jeśli nie chcemy instalować specjalnej aplikacji logującej start systemu możemy pokusić się o analizę startu systemu wykorzystując dmesg, który także powinien dostarczyć nam kompletu informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *